Dlaczego warto przeczytać książkę pt. “Rzeki płyną, jak chcą” Ałbeny Grabowskiej?

Albena Grabowska zasłynęła na polskim rynku wydawniczym wzruszającą sagą “Stulecie Winnych”, która doczekała się adaptacji serialowej. Warto jednak zapoznać się z kolejną powieścią autorki, powieścią o losach rodziny Terechowiczów dotkniętych wydarzeniami I wojny światowej pt. Rzeki płyną, jak chcą z księgarni internetowej taniaksiazka.pl. Czy ona skradnie nasze serce?

Wojna przerywa rodzinną idyllę

Bohaterkami powieści są trzy siostry, czyli Amelia, Róża i Klara, które niegdyś były dziedziczkami sporego majątku, a wkrótce po odejściu ojca na front pozostały po nich tylko wspomnienia. Matka dziewczynek zupełnie nie radzi sobie z nową rzeczywistością, popada w rozpacz i trwoni pieniądze, jakby ignorując realia okrutnych czasów. W obliczu zakłopotania kobiety, Klara, najstarsza córka, próbuje utrzymać wszystkich przy życiu, zmagając się z otaczającą ją niepewnością, strachem o ojca, a także ich przyszłość. Jednak to nie I wojna światowa zmienia rodzinną rzeczywistość, to nowe porządki męża Amelii, Jane’a, w rodzinnym majątku zmieniają rodzinną rzeczywistość, sprawiając, że dramatyczne wydarzenia na froncie grają drugie skrzypce. Z czasem w codziennym życiu Terechowiczów pojawiają się nieco inne problemy. Dziewczyny mierzą się z miłosnymi dylematami i rywalizacją, każda z nich próbuje odnaleźć swoje miejsce w świecie pośród niepokoju.

Jakie wątki są tu szczególnie ciekawe?

Ta siostrzana rywalizacja, w której zawsze zwycięża troska, jest jednym z najbardziej ujmujących elementów książki. Relacja między dziewczynami i ich szacunek dla matki są bardzo istotne. Miłym dodatkiem, choć tylko w formie kilku wzmianek, jest wątek feministek działających w czasie wojny warszawskiej. Bohaterka ze swoim naturalnym feminizmem doskonale wpisuje się w ideologię ruchu.

Ciekawy zabieg autorki

Albena Grabowska w powieści “Rzeki płyną, jak chcą” w bardzo lapidarny sposób wyraża swoją dbałość o szczegóły, czyli wydarzenia, które opisuje w dworze Terechowiczów mogłyby się wydarzyć w każdym momencie historii. Do pewnego stopnia są to problemy uniwersalne, ale są subtelnie wkomponowane w elementy polskiej historii. Autorka stworzyła tak silną bohaterkę, jak Klara, dla której pojawienie się nowego mężczyzny nie jest wybawieniem z opresji, bo świetnie radzi sobie z otaczającą ją rzeczywistością. Temat romansu jest jednym z najszerzej rozwiniętych tematów w fikcji, a bohater jest w nim centralną postacią.