Wiele się dzieje, jeszcze więcej się zmienia

O prawdziwej naturze człowieka

Rzeki płyną, jak chcą” (https://www.taniaksiazka.pl/ksiazka/rzeki-plyna-jak-chca-albena-grabowska) to idealna propozycja wydawnicza na letnie, spokojne wieczory. Obyczajowa powieść od Ałbeny Grabowskiej, która rozwija się niespiesznie, snuje rozmyślania egzystencjalne i pozwala nam dowiedzieć się jak wiele trudu należy włożyć w to, by odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Takiej, na której uwarunkowania nie mamy najmniejszego wpływu. Życie bohaterek runie jak domek z kart, a pozbieranie się zajmie im dłużej, niż same przypuszczały.

Po zakończeniu I wojny światowej Róża, jedna z sióstr Terechowiczówien, wraca do rodzinnego dworku. U boku ma już męża, byłego żołnierza, którym opiekowała się jako sanitariuszka. Wyrosła, zmądrzała i chce wprowadzić nowe zasady w swoim rodzinnym majątku. Na miejscu okazuje się, że nie wszystko było wykonywane zgodnie z wolą jej ojca, który również ruszył walczyć za ojczyznę. matka sprzeniewierzyła większość majątku, prawie wszyscy pracownicy odeszli. Poza najstarszą siostrą, Klarą, nikt nie wydaje się zdawać sobie sprawy z tego, że czasy arystokracji, bywającej na balach, właśnie się zakończyły i pomimo marzeń nigdy już nie wrócą.

Jak zmienić to, czego się zmieniać nie powinno?

W Niebielowie pod zaborem rosyjskim działy się rzeczy, o których lepiej nie wspominać. Zawierucha wojenna nie pozostawiła suchej nitki na żadnym z mieszkańców. Ich psychika powoli wraca do normy, jednak przed każdym z nich wiele blizn, które nie chcą się zasklepić. Szczególnie tych silnie wyrytych na sercach. Autorka przeprowadza nas przez perypetie rodu, tym razem rezygnując z opisów i stawiając na dialogi, z których wyłaniają się powoli motywacje i prawdziwe zamiary każdego z bohaterów. Autorka nie ocenia, raczej roztacza ochronny parasol empatii nad każdym z nich, starając się dać im czas na zrozumienie pewnych prawd i szansę na ułożenie sobie życia na nowo.

Powieść emanująca uczuciami i silnymi emocjami, które potrafią wpadać ze skrajności w skrajność. Identycznie jak w życiu. Nie brakuje tu pytań, na które niektórzy szukają odpowiedzi przez całe życie. Najsilniej z wszystkiego wybija się tęsknota i niepewność, które przeplatają się ze sobą, dając w wielu miejscach bolesny obraz, do bólu realistycznego świata. To miejsce pełne marzeń, do których bohaterki nie są przyzwyczajone, ale pozwalają sobie na nie w chwilach słabości. A tych będą mieć dość dużo, biorąc pod uwagę jak silnie musiały się zmienić i jak błyskawicznie przejąć rolę dorosłych.